MENNICA
      MAZOWIECKA

PRZYRZĄDY  I  ZESTAWY  DO  BICIA  MONET  
 STEMPLEY  I  KRĄŻKI,  MENNICZE.  

 MENNICA  MAZOWIECKA  
 KOPIE MONET  HISTORYCZNYCH 
 MONETY  I  DENARY  ŚLUBNE  I  JUBILEUSZOWE 
 MONETY  I  DENARY  REKLAMOWE   I  OKOLICZNOŚCIOWE
  GALERIA   

 KONTAKT 

 CENNIK 


ZESTAW DO SAMODZIELNEGO BICIA MONET

 Wbrew obiegowej opinii, do tłoczenia monet wcale nie jest potrzebny skomplikowany, ciężki sprzęt. Od starożytności do czasów nowożytnych, monety bite były wyłącznie ręcznie za pomocą młotka o wadze 1~3 kg. Dopiero współczesne monety (XVI - XVIIw.) zaczęły być tłoczone za pomocą pras, walcarek czy kafarów. I wcale to nie oznaczało, że starożytne monety były niedokładne czy prymitywne. Wręcz odwrotnie. Chyba jedne z najpiękniejszych i najstaranniej wykonanych monet wybijano w starożytnej Grecji i Rzymie na ręcznych stemplach menniczych.
TETRADRACHMA
Tetradrachma - Macedonia 179-168 rne.
Zdjęcie z katalogu aukcyjnego - Warszawskie Centrum Numizmatyczne.

KARAKALLA
Cesarstwo Rzymskie, Karakalla 198-217 rne.
Denar ze zbiorów Mennicy Mazowieckiej.
 W Mennicy Mazowieckiej możecie Państwo zamówić zarówno zestaw klasyczny, będący pełną rekonstrukcją stempla historycznego, jak i zmodernizowany, "bezpieczny" przyrząd do bicia własnych monet okolicznościowych.

Stemple współczesne.
 Cena 

Starożytni czy średniowieczni mincerze mieli ogromną wprawę i mogli bez większego ryzyka wybijać monety stemplem trzymanym w ręku, na co współcześnie, zwłaszcza na imprezach masowych, nie można sobie pozwolić ze względu na możliwość poważnego urazu dłoni trzymającej stempel. Z tego powodu już w 1996 r. opracowaliśmy na potrzeby II Festynu Archeologicznego w Biskupinie model zestawu do ręcznego, bezpiecznego bicia monet nawet przez dzieci. Takie zestawy, z niewielkimi zmianami, oferowane są dziś przez wiele firm zajmujących się produkcją stempli menniczych do amatorskiego bicia monet.
Stemple wykonane są ze stali stopowej o podwyższonej twardości i odporności na korozję. Jej parametry i sposób obróbki cieplnej pozwalają na wykonanie przynajmniej 5000 odbitek bez zauważalnej różnicy jakości.

stempel do bicia monet bicie monet bicie monet
bicie monet
Współczesny sprzęt do ręcznego bicia monet wykonany dla Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Radomiu. Obok przykład monet bitych na tym zestawie.
wybijanie monet
przyrząd do wybijania monet wybijanie monet zygmunt stary wybijanie monet piknik grodzisk mazowiecki
Maluchy wybijają monety podczas pikniku rodzinnego w Grodzisku Mazowieckim.
(fot. ze zbiorów organizatora)
Przyrząd do bicia monet i wybite na pikniku monety.
(fot. z archiwum Mennicy Mazowieckiej)

stempel wybijanie monet
Przyrząd do bicia
monet
z nieregularnym brzegiem.

stempel wybijanie monet

Przyrząd do bicia
monet
z regularnym brzegiem.

Prowadnica do wybijania monet
 Cena 


stempel

 Niezbędnym elementem dopełniającym nasz zestaw do samodzielnego bicia monet jest prowadnica. Jej zadaniem jest połączenie w funkcjonalną całość stempli i (opcjonalnie) pierścienia ustalającego krawędź monety. Takie rozwiązanie umożliwia bicie monet bez konieczności trzymania górnego stempla w ręku - jak w zestawie klasycznym. Ponadto stemple ustawione zostają idealnie osiowo, a ich płaszczyzny robocze są dokładnie równoległe, dzięki czemu ilość nieudanych, nierównych odbitek, zostaje ograniczona do minimum. Nie istnieje też ryzyko urazu dłoni, gdyż mincerz trzyma w ręku wyłącznie młotek.
Podstawę prowadnicy stanowi solidna stalowa płyta, którą przykręca się czterema śrubami do drewnianego pieńka. Powinien mieć on wysokość około 60~65cm. i średnicę przynajmniej 30~35 cm.

Stemple klasyczne.
 Cena 


Uwaga ! ! !
Obsługa tego stempla wymaga pewnego doświadczenia.
Praktycznie wyklucza to możliwość bicia monet przez przypadkowe osoby.


Jest to najstarsza, ale i najtrudniejsza metoda bicia monet.
Dolny stempel (awers monety) wbijany był w pieniek a górny stempel (rewers) trzymano w ręku starając się ustawić w miarę równo obydwie powierzchnie robocze stempli. Zarówno wzajemne centrowanie stempli, jak i umieszczenie krążka menniczego po środku dolnego stempla odbywało się "na oko" mincerza, więc każda moneta była odbita inaczej, każda miała pewne przesunięcia awersu i rewersu. Nie przykładano też większej wagi do staranności bicia. Ważny był tylko rysunek wytłoczony na krążku menniczym. Górny stempel trzymany był w ręku, uderzenie młotkiem musiało być silne, czasem nawet kilkukrotne, więc... z całą pewnością niejednokrotnie młotek trafiał nie w stempel a w rękę mincerza.

stempel bicie monet
Zachowany średniowieczny stempel (dolny) do ręcznego bicia monet (źródło - Wikipedia) oraz pokaz bicia monet na podobnym stemplu - "Żelazne Korzenie 2004".
Z archiwum Mennicy Mazowieckiej.

zestaw do wybijania monet denary rzymskie Rekonstrukcje monet rzymskich (denaraów) Faustyny Młodszej i Marka Aureliusza.
Monety odtworzone z zachowanych autentycznych monet rzymskich, bite na stemplach klasycznych.

Z archiwum Mennicy Mazowieckiej.


przyrząd do wybijania monet denary rzymskie Rekonstrukcje różnych typów starożytnych stempli menniczych.

Z archiwum Mennicy Mazowieckiej.


Stempel awersu + stempel rewersu, średnica monety 12 - 22 mm.
Stemple kute i grawerowane ze stali węglowej, ulepszanej cieplnie. Trwałość stempla (przy prawidłowej eksploatacji) powyżej 2500 odbitek.
Krążki do bicia monet - krążki mennicze.
 Cena 

Na pokazanym wyżej zestawie menniczym można bić monety za pomocą młotka o wadze 1,5~3,0 kg. W większości przypadków młotek o wadze 2,0 kg jest zupełnie wystarczający, aby dziecko w wieku 7~8 lat mogło (przy pomocy osoby obsługującej mennicę) wybić wyraźny numizmat średnicy 24 mm. Zdecydowanie odradzamy stosowanie menniczych krążków mosiężnych - są zbyt twarde. Problem z wybiciem ładnej mosiężnej czy miedzianej monety średnicy ~24 mm. o wypukłym reliefie mają nawet osoby dorosłe. Specjalnie na potrzeby ręcznego bicia monet, nasza Mennica opracowała stop o srebrzystej, imitującej srebro barwie. Dostarczamy krążki mennicze o różnym stopniu twardości:

krążki do wybijania monet krążki mennicze

Biały brąz ołowiowy
Stop na bazie cyny, miedzi i ołowiu, z innymi dodatkami.
Bardzo miękki stop bez szarego połysku charakterystycznego dla ołowiu.
Dostępne krążki 17~28 mm.

Biały brąz bezołowiowy.
Stop twardszy od poprzedniego, ale bardziej miękki od miedzi, mosiądzu a nawet aluminium. Jego twardość i połysk są porównywalne do czystego srebra. Nadaje się do bicia monet o średnicy do 26~28 mm. przez starsze dzieci i dorosłych.
Dostępne krążki 17~28 mm.

 Zapraszamy na następne strony serwisu, gdzie możecie się Państwo zapoznać z naszą najnowszą ofertą, oraz ze zrealizowanymi wcześniej projektami.

 MENNICA  MAZOWIECKA  
 KOPIE MONET  HISTORYCZNYCH 
 MONETY  I  DENARY  ŚLUBNE  I  JUBILEUSZOWE 
 MONETY  I  DENARY  REKLAMOWE   I  OKOLICZNOŚCIOWE
  GALERIA   

 KONTAKT 

 CENNIK